Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 22 lutego 2015

Ukrainę czeka energetyczna rewolucja

Ukraina zapłaci więcej


W marcu Ukraińcy zapłacą aż o 40 procent więcej za dostawy prądu, wzrosną także ceny gazu i ogrzewania. Związane jest to ze zmianami i reformami w sektorze paliwo-energetycznym, które zwiększą niezależność zewnętrznych dostawców. Jednak można się także spodziewać zwolnień, np. w kopalniach.


Plany ukraińskiego ministerstwa energetyki


Minister energetyki, Wołodymyr Demczyszyn, wyjaśnia, że te zmiany wynikają z porozumienia między Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Za najważniejsze zadanie uważa się reformę państwowej spółki Naftohaz; ma dojść do rozdzielenia funkcji Naftohazu i obwodowych operatorów gazowych. Celem tego jest zwiększenie konkurencyjności rynku. Minister dodał, że równie istotnym celem jest uniezależnienie Ukrainy od dostawy rosyjskiego gazu. Ukraina planuje zwiększenie wydobycia własnego gazu – z obecnie wydobywanych 20 mld metrów sześciennych do 25 mldPodwyżki stawek mają wchodzić stopniowo w marcu, ale i w kwietniu po zakończeniu sezonu grzewczego. Pozwoli to ludziom na przygotowanie się do następnej zimy.

Źródło: tvn24bis.pl