Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ministerstwo środowiska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ministerstwo środowiska. Pokaż wszystkie posty

piątek, 16 stycznia 2015

Gaz łupkowy w Polsce – stan na styczeń 2015

Spadek liczby koncesji


Ministerstwo środowiska podało najnowsze informacje dotyczące koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie naszego kraju. Liczba koncesji nieco spadła i według stanu na 1 stycznia 2015 wynosiła 53. Najwięcej koncesji, aż 12, posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, natomiast Lotos Petrobaltic SA – 7 koncesji, które obejmują morskie obszary wydobycia. Od ostatniego miesiąca jest to o 3 koncesje mniej, ponieważ z 2 koncesji zrezygnowała firma Chevron (Kraśnik oraz Frampol), a z jednej – Lotos Petrobaltic SA (Sambia W, również obejmująca obszary morskie).


Pojawią się nowe otwory na wydobycie gazu


Od roku 2010 wykonano w Polsce już 68 otworów z gazem łupkowym. Obecnie w trakcie wiercenia są dwa otwory: Pęclin-OU1 (woj. mazowieckie) oraz Rawicz 12-SL-1 (woj. wielkopolskie). Jednak w najbliższym czasie planuje się wykonanie czterech nowych otworów: Lubocino-4H, Jackowo LEp-1, Lewino-2H, które znajdują się na Pomorzu oraz Zwierzyniec-2, zlokalizowany na Lubelszczyźnie.

piątek, 17 stycznia 2014

W styczniu już 52 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do 10 stycznia br. na terytorium Polski wykonano 52 odwierty, związane z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W większości zostały wykonane przez krajowe firmy – PGNiG i Orlen Upstream. Jednakże znaczna część koncesji nie została podjęta i są one realizowane przez państwowe spółki. Z polskiego rynku na rzecz ukraińskich złóż, powoli wycofuje się włoska korporacja ENI, której dwie z trzech przyznanych licencji już wygasły. W ocenie firmy pokłady na zachodniej Ukrainie w porównaniu do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (koncesje „Młynary” i „Malbork”), mają zapewnić wyższy zwrot nakładów. Trzecie koncesja „Elbląg”wciąż jest w mocy. Były wiceminister środowiska Piotr Woźniak ocenił, że kooperacja z zagranicznym inwestorem przebiegała wzorcowo.


Obecnie przedsiębiorstwa posiadają łącznie 93 koncesje, przyznane na zidentyfikowanie polskich złóż gazu łupkowego. Zostały one rozdzielone na 34 podmioty. Z polski wycofały się już koncerny Exxon, Talisman i Marathon Oil. Ministerstwo Środowiska odpiera zarzuty o nieprzyjazne prawo i problemy związane z biurokracją, tłumacząc dotychczasowe efekty trudną budową geologiczną Polski. Wraz z kolejnymi wierceniami i zabiegami szczelinowania, poprawniej zostaną oszacowane złoża gazu w skałach. Za czym pójdą stosowne rozwiązania prawne.