wtorek, 30 grudnia 2014

Nowe prawo o ochronie środowiska w Chinach

Chiny zamierzają wprowadzić nowe, zaostrzone prawo związane z ochroną środowiska naturalnego. Wolą ustawodawcy jest zrównoważony rozwój Chin, z uwzględnieniem dbałości nie tylko o środowisko i krajobraz Państwa Środka, ale też wzgląd na klimat Ziemi. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Będą to bardziej rygorystyczne normy i kary dotyczące emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Kolejne przepisy zajmują się też zanieczyszczaniem wód, także gromadzeniem i recyklingiem odpadów budowlanych. Przemysł stalowy szacuje, że dostosowanie się do nowego prawodawstwa pochłonie miliardy. Zdaniem China Metallurgical Industry Planning and Research Institute, reforma będzie wiązała się z kosztem 90 - 110 miliardów juanów (14 - 18 mld dolarów), jaki jest niezbędny, by dopasować do wymogów prawa obecnie prosperujące zakłady produkujące stal. Za łamanie ustaw chroniących środowisko naturalne, przewidziane są nie tylko sankcje ekonomiczne, ale nawet nacjonalizacja i likwidacja przedsiębiorstwa.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Elektrociepłownia w Uniejowie

W Uniejowie, w województwie łódzkim, uruchomiono prace budowlane nad nowoczesną elektrociepłownią hybrydową. Elektrociepłownia będzie posiadała moc 2,4 MW, zostanie zasilona gazem, biomasą, a także skorzysta z wód termalnych. Przedsięwzięcie władz miasta wyceniono na 20 mln zł, a rozpoczęcie działalności zakładu przewiduje się na czerwiec 2015 roku. Ukończenie inwestycji pozwoli miastu na niezależność względem wahań cen ciepła i elektryczności na rynku. Wody termalne zostaną pozyskane z odwiertów wykonanych na głębokości 2 tys. metrów. Dzięki temu wzrośnie temperatura wody służącej do ogrzewania budynków, przede wszystkim tych należących do miasta, z obecnych 60 st. C. do 90 st. C. Jeżeli miasto zdecyduje się na kolejny odwiert i sięgnie on 2,8 tys. metrów, to wtedy rurociągami popłynie woda o temperaturze 100 st. C. i pozwoli to na wytwarzanie energii tylko w ten sposób. Następną inicjatywą miejskiej administracji powinna być własna biogazownia, co zdaniem Józefa Kaczmarka, burmistrza Uniejowa, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw gazu z zewnątrz, na potrzeby elektrociepłowni.

Źródło: wnp.pl.

niedziela, 21 grudnia 2014

Farma wiatrowa Przykona

Zainteresowane podmioty gospodarcze mogą składać swojego wnioski, do 23 stycznia 2015 roku, w przetargu na budowę farmy wiatrowej Przykona, w Wielkopolsce. Nowa farma wiatrowa powstanie na zrekultywowanym terenie odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Za nadzór nad pracami odpowiada Energa Invest. Elektrownia wiatrowa będzie posiadać moc 30 MW. Do przetargu zostanie dopuszczonych maksimum 5 przedsiębiorstw, a głównym kryterium służącym do wyłonienia zwycięscy będzie cena. Pierwotnie elektrownia miała cechować się mocą 40 MW, ale w trakcie prac koncepcyjnych i badań środowiskowych obniżono zakładaną moc o 10 MW. Kolejnym zamówieniem jest dostarczenie, montaż i świadczenie usługi gwarancyjnej dla turbin wiatrowych. W tym przypadku przetarg będzie miał analogiczne kryteria, ale termin złożenia wniosków upływa 16 stycznia 2015 roku. Energa obecnie zarządza trzema farmami wiatrowymi, cechującymi się całkowitą mocą 165 MW. Są to elektrownie Bystra, Karcino i Karścino, ponadto Energa jest w trakcie realizacji dwóch innych farm wiatrowych - Myślino i Parsówek.

Źródło: wnp.pl, rynekinfrastruktury.pl.

środa, 17 grudnia 2014

Polski reaktor jądrowy „Maria” obchodzi 40 urodziny

17 grudnia przypadły 40 urodziny polskiego reaktora jądrowego „Maria”. Jedyny taki reaktor w kraju znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), w Świerku. Jądrowy reaktor badawczy „Maria” osiągnął stan krytyczny (normalne warunki pracy reaktora) 17 grudnia 1974 roku. I ten dzień uznaje się za chwilę jego uruchomienia. Pierwotnie reaktor miał służyć polskim naukowcom i inżynierom, do badań niezbędnych dla budowy niepowstałej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pomimo tego reaktor znajduje wiele zastosowań. Ośrodek w Świerku słynie na międzynarodowej arenie z produkcji izotopów dla zastosowań medycznych. Pracownicy NCBJ naświetlają tarcze uranowe aby uzyskać stosowne izotopy. Pozyskuję się m.in. molibden 99 który jest niezbędny w terapiach onkologicznych. NCBJ był w minionym roku odpowiedzialny za 18 proc. globalnych dostaw tego radioizotopu. Wystarczy 7 dni funkcjonowania polskiego reaktora, aby pomóc 100 000 pacjentów. Aktualnie reaktor jest też pomocny fizykom dzięki temu, że jest źródłem wysokich strumieni neutronów.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 16 grudnia 2014

Rośnie popyt na węgiel

Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), popyt na węgiel będzie stale rósł, a w roku 2019 ma osiągnąć on nadzwyczajny poziom 9 mld ton. Zdaniem ekspertów MAE, za zwiększone zapotrzebowanie na węgiel mają odpowiadać rozwijające się państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Wzrost sprzedaży węgla w latach 2015-2019 wyniesie ok. 2,1 proc rocznie, w porównaniu do 3,3 proc. w przedziale czasowym 2010-2013. W 2019 roku Państwo Środka zgodnie z wyliczeniami będzie konsumować 60 proc. światowego wydobycia węgla. Malejące zamówienia w Europie i w Stanach Zjednoczonych, z nawiązką zostaną pokryte ekspansją na nowych rynkach zbytu. Nowe ustawodawstwo związane z ochroną środowiska naturalnego, nie spowoduje zatrzymania produkcji i użycia węgla w przemyśle. Węgiel jest istotnym elementem ogólnie pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Maria van der Hoeven, problemem nie jest samo wykorzystanie węgla w gospodarkach poszczególnych państw, ale sposób w jaki węgiel jest stosowany. Dlatego należy przeznaczyć środki finansowe na opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego wychwytywania i sekwestracji CO2. Ponadto obecnie funkcjonujące elektrownie węglowe muszą być zmodernizowane, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Źródło: wnp.pl.

RWE Polska funduje stanowisko naukowe w Krakowie

RWE Polska we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, uruchomiły stanowisko naukowe „RWE AGH Solar Lab”, jakie posłuży studentom do studiów nad fotowoltaiką. Instalacja składa się z 40 paneli fotowoltaicznych i zostanie wykorzystana do badań wydajności uzyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych, w różnych warunkach atmosferycznych. Urządzenie znajduje się w jednym z pomieszczeń dydaktycznych. Będą mogli z niego skorzystać studenci podczas laboratoriów i na potrzeby własnych prac magisterskich i doktorskich. Przedsiębiorstwa z grupy RWE kooperują z krakowską akademią od 2005 roku. Wymieniano doświadczenia przede wszystkim z zakresu węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki. Ponadto Fundacja RWE ufundowała trzyletnie stypendium dla najzdolniejszych studentów i absolwentów AGH. Od 2010 roku grupa RWE aktywnie włącza się w proces edukacji, m.in. oferując praktyki, a jej pracownicy pomagają realizować program studiów z energetyki, wzbogacając wykłady o swoje cenne spostrzeżenia wynikające z praktyki zawodowej w polskim przemyśle.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Chińczycy zainteresowani zlokalizowaniem fabryki elektrycznych autobusów w Polsce

Niemiecki wortal o tematyce samochodowej – automobil-produktion.de, uzyskał informację od menedżera chińskiego koncernu BYD, Isbranda Ho, że ich przedsiębiorstwo jest zainteresowane uruchomieniem dwóch fabryk swoich autobusów elektrycznych, z tego jedna z nich miałaby dostarczać autobusy na rynek Europy Zachodniej i zostałaby ulokowana w Wielkiej Brytanii. Druga fabryka powinna być uruchomiona w Polsce i obsługiwać rynki Europy Wschodniej, w tym Rosję i Bałkany. Przy czym pierwotna lokalizacja była wyznaczona na Słowacji, w Preszowie. Lecz Polska w swoich atutach posiada m.in. dostęp do morza, połączenia z Rosją i o wiele większy rynek wewnętrzny. Dwa autobusy elektryczne marki BYD jeżdżą już po ulicach Londynu. A 35 sztuk zamówiło amsterdamskie lotnisko Schiphol. Testowano je także w Paryżu, Bremie, Bonn, Madrycie i Salzburgu. Pojazdy z napędem elektrycznym firmy BYD mają 12 metrów długości i posiadają zasięg do 250 km.

Źródło: wnp.pl.