poniedziałek, 30 czerwca 2014

Największa elektrownia w Europie powstanie w Wielkiej Brytanii

Toshiba Corporation i GDF Suez zawiązały ostateczną umowę dotyczącą budowy największej w Europie elektrowni atomowej, która zostanie ulokowana w Wielkiej Brytanii, w Morrside na wybrzeżu Kumbrii. Jest to największy tego typu projekt jaki zostanie sfinansowany samodzielnie, bez wsparcia instytucji centralnych. Budową trzech reaktorów Westinghouse AP1000 zajmie się spółka NuGeneration Ltd (NuGen), w jakiej 40 proc. udziałów posiada GDF Suez, a 60 proc. Toshiba Corporation. Budowa jednego reaktora zajmie cztery lata, sama elektrownia powinna zacząć operować w 2024 roku i być wstanie wytworzyć 3,4 GW mocy. Zapewni to elektryczność dla sześciu milionów budynków mieszkalnych i pokryje zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na 7 proc. całkowitej konsumpcji prądu elektrycznego. Budowa nowej elektrowni atomowej wpisuje się w chęć ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. W myśl której elektrownie starszych generacji zostają wycofane z użytku i zastąpione nowoczesnymi obiektami.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Nowoczesne piece węglowe w krakowskich domach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Krakowie, przekazał już 10 milionów złotych na dofinansowanie zakupu nowych systemów grzewczych, w toku "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji” (PONE), na obszarze województwa małopolskiego. Głównym zadaniem przedsięwzięcia jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery, przez budynki mieszkalne ulokowane w Krakowie. Ostatnia zmiana w programie, wprowadzona przed paroma dniami, umożliwia także finansowanie nabycia nowoczesnych pieców węglowych. Do tej pory przewidziane były dotacje jedynie dla kotłów gazowych i olejowych, pieców elektrycznych i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie w ramach PONE sprawi, że obiekty mieszkalne zostaną zaopatrzone w kotły grzewcze najnowszej generacji, które cechują się taką samą sprawnością cieplną jak pobliskie elektrociepłownie. Ponadto z niedawną zmianą dopuszczono do programu dotacji, kotły opalane biomasą. 
  
Źródło: wnp.pl.

piątek, 20 czerwca 2014

44 miliony euro na program LIFE

Unia Europejska w ramach programu LIFE wyasygnuje ok. 44 miliony euro w 2014 roku, na dofinansowanie firm, które są zainteresowane rozwojem technologii związanych z poprawą negatywnego wpływu człowieka na klimat, w tym technologie niskoemisyjne. Dodatkowym celem unijnej inicjatywy, jest zwiększenie skali wykorzystania dotychczasowych technologii w działalności prywatnego biznesu. Ostateczny termin na złożenie wniosków przez przedsiębiorstwa upływa 16 października br. W latach 2014-2020 unijne instytucje zamierzają przeznaczyć ok. 864 milionów euro, na przedsięwzięcia mające na celu rozwój zielonych technologii, jakie złagodzą oddziaływanie gospodarek państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, na klimat Ziemi. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów demonstracyjnych i pilotażowych, także rozwiązań poprawiających świadomość niebezpieczeństw zmian klimatycznych u przedsiębiorców. Program LIFE funkcjonuje od 1992 roku i w jego ramach przeznaczono środki pieniężne, na wdrożenie ponad 4000 innowacyjnych projektów klimatycznych.


Źródło: wnp.pl.

piątek, 13 czerwca 2014

Mobilny system badania jakości powietrza

Pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), opracowali nowatorskie, mobilne laboratorium służące badaniu jakości powietrza. Laboratorium zostało umieszczone w specjalnym kontenerze. W skład wyposażenia wchodzi aparatura wykorzystywana w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska, w tym grawimetryczne poborniki pyłów, różnego rodzaju analizatory najnowszej generacji, jak i zestawy do badania zawartości gazowych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak tlenki azotu i węgla. Ponadto mobilne laboratorium będzie też doposażone w stację meteorologiczną z 10 metrowym masztem. W Polsce jest niewiele tego typu systemów umożliwiających kompleksowe analizy zanieczyszczeń w powietrzu. Nowe laboratorium będzie w stanie wykryć cząstki nawet o rozmiarze 20 nanometrów. Aby to lepiej zobrazować, pyłek rozmiaru 20 nanometrów, jest 2000 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. Zawiesiny obecne w powietrzu mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, m.in. powodują nowotwory. Laboratorium mieści się na powierzchni 5,5 metrów kwadratowych i może zostać z łatwością doczepione do samochodu osobowego.

Źródło: wnp.pl.

środa, 4 czerwca 2014

Łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp

Instytut Energii Odnawialnej (IEO) poinformował w oficjalnym komunikacie, że z początkiem czerwca 2014 roku, łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp. 1 stycznia 2014 roku było to jeszcze 4,2 MWp. Oznacza to, że przez prawie sześć miesięcy br. wybudowano instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy 2,4 MWp, przy czym w 2013 roku oddano do użytku tylko 0,6 MWp energii elektrycznej pochodzącej z farm słonecznych. 85 proc. instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest typu on grid, a to oznacza, że zostały podłączone do krajowej sieci przesyłowej. Ponadto polska gospodarka w 2013 roku wyeksportowała na rynki europejskie panele fotowoltaiczne, o mocy ogólnej 24 MWp. Jest to wzrost w porównaniu do 2012 roku, kiedy eksport paneli słonecznych wyniósł 22 MWp. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Czechy. Według danych IEO w Polsce operuje 14 fabryk zajmujących się wytwarzaniem paneli słonecznych, których wydajność produkcji wynosi 600 MW rocznie. Polski biznes fotowoltaiczny, spodziewa się, że w 2014 roku, łączna sprzedaż wyniesie 50 MWp.


Źródło: wnp.pl.

czwartek, 22 maja 2014

Nowoczesna spalarnia w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczęto budowę nowoczesnej spalarni odpadów. Koszt inwestycji oszacowano na 725 mln zł. Spalarnia zostanie uruchomiona w drugim półroczu 2016 roku. Przedsięwzięcie jest przeprowadzane przez Sita Zielona Energia, które jest konsorcjum złożonym z przedsiębiorstw SITA Polska i Marguerite Waste Polska i zostało założone w celu wygrania przetargu. Obie firmy posiadają po 50 proc. udziałów. Realizacja projektu została opłacona z własnych funduszy udziałowców i grupy trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego, jakie udzieliły kredytu o wartości 260 mln zł. Dodatkowo wyasygnowano dotację w wysokości 352 mln zł, z Funduszu Spójności pochodzącego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia będzie w stanie zutylizować 210 tys. ton odpadów rocznie, jakie powstają w samym Poznaniu i 9 okolicznych gminach. Wartym wzmianki jest fakt, że Komisja Europejska stawia budowę spalarni odpadów w Poznaniu, za wzór do naśladowania podczas realizacji inwestycji finansowanych z unijnych dotacji.

Źródło: wnp.pl, SITA Polska.

środa, 21 maja 2014

Uruchomiono w USA doświadczalny zakład gromadzenia energii elektrycznej

Francuski koncern Areva we współpracy z laboratorium Sandia National Laboratories, uruchomił w Arbuquerque (Nowy Meksyk, USA) demonstracyjny zakład służący gromadzeniu energii elektrycznej. Przedsięwzięcie korzysta z innowacyjnej metody magazynowania elektryczności w stopionej soli, a w ramach projektu zintegrowano technologię Compact Linear Fresnel Reflector (CLFR). Inwestycja została częściowo sfinansowana przez Departament Energii (DoE). Instalacja umożliwi korzystanie z energii elektrycznej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych, nawet po zachodzie słońca.


CLFR to technologia bazująca na zwierciadłach, jakie gromadzą ciepło pochodzące z promieni słonecznych, następnie skumulowana energia podgrzewa stopioną sól, która w obiegu zamkniętym krąży pomiędzy zbiornikami. Wpierw urządzenie czerpie stopioną sól z chłodniejszego zbiornika, gdzie sól ma temperaturę 290 stopni Celsjusza, następnie wędruje do kolejnego zbiornika, w jakim jest podgrzewana do temperatury 550 stopni Celsjusza, wtedy jest ostatecznie przekazywana do trzeciego zbiornika. Później wymiennik ciepła wyzwala ze stopionej soli parę wodną służącą do wytworzenia energii elektrycznej. Finalnie ciecz wraca do zimnego zbiornika. Według szacunków Departamentu Energii, zintegrowana metoda CLFR i stopionej soli, powinna obniżyć cenę wytworzenia kilowatogodziny z fotowoltaiki o 6 centów.

Źródło: wnp.pl.