poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Co zrobić w przypadku awarii zbiornika na gaz płynny?

Wsparcie serwisu technicznego


Pomimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, niestety, zawsze istnieje ryzyko awarii lub wycieku. Dlatego warto być przygotowanym także na taką ewentualność. Specjalistyczne serwisy są dostępne zwykle o każdej porze, tak jak w przypadku firmy Bałtykgaz. Każde centrum serwisowe dysponuje odpowiednio wyposażonym samochodem do usuwania awarii zbiornika. Personel jest odpowiednio przeszkolony i wie, jak reagować w takich sytuacjach. Jednak warto pamiętać, jakie działania przedsięwziąć przed pojawieniem się serwisanta.

Gdy pojawi się wyciek


Przede wszystkim nie należy naprawiać urządzeń samodzielnie. Na początku trzeba zamknąć zawór zbiornika i wywietrzyć pomieszczenie (gaz będzie się ulatniał). Potem wskazane jest, by zlokalizować miejsce wycieku, ustalić jego przyczynę oraz wielkość, co pomoże w ocenie sytuacji. Jeśli jest to możliwe, można spróbować zlikwidować wyciek lub ograniczyć przepływ gazu. Gaz może się zapalić, dlatego trzeba usunąć wszelkie obiekty narażone na działanie ognia, np. zbiorniki, instalacje, butle czy inne urządzenia. Jeśli ich usunięcie jest niemożliwe, powinno się je schładzać zimną wodą, by nie dopuścić do ich nagrzania. Po opanowaniu sytuacji należy poczekać na rozproszenie się pary gazu, co można przyśpieszyć strumieniem wody. Gaz płynny nie jest toksyczny, jednak nie jest też całkowicie bezpieczny – jego nadmierne wdychanie może powodować bóle głowy, nudności, w dużych stężeniach prowadzi do omdlenia, a nawet uduszenia. Ponadto, zetknięcie się formy ciekłej gazu ze skórą może prowadzić do jej odmrożenia.
Najważniejsze jest trafne ocenienie sytuacji. W przypadku poważnego zagrożenia, trzeba natychmiast powiadomić straż pożarną oraz dostawcę gazu.

Źródło: baltykgaz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz