piątek, 6 marca 2015

Sposoby ogrzewania domu – wady i zalety

Technologia ogrzewania


Rośnie ilość sposobów ogrzewania budynków. Nowoczesne technologie są stopniowo rozwijane i wdrażane, nie ograniczają się jednak tylko do dużych przedsiębiorstw, ale coraz częściej trafiają do prywatnych użytkowników. Ci dbają przede wszystkim o korzyści ekonomiczne. Ceny zależą od rodzaju zużytego paliwa, jednak niekiedy droga z początku inwestycja może okazać się bardziej opłacalna w prognozie długoterminowej od tymczasowo tańszych rozwiązań.
Jednym z wciąż popularnych i rozprzestrzenionych sposobów opalania domów jest węgiel. Główną zaletą jest niska cena tego surowca. Wadą jest jego zróżnicowana jakość – im mniejsza wartość opałowa, tym większą ilość węgla trzeba spalić, by ogrzać dom lub mieszkanie. Problematyczne może się okazać przechowywanie i uzupełnianie zapasów węgla. Znany jest również jego negatywny wpływ na środowisko.

Nie tylko węgiel


Alternatywą dla węgla jest przede wszystkim gaz. Jest on łatwiejszy w przechowywaniu, ponadto emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do węgla. Można wyróżnić dwa rodzaje gazu: ziemny i płynny. Ten pierwszy jest tańszy, zwykle opłaty wynoszą około 0,24 zł za 1 kWh. Obecnie dominującym dystrybutorem gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, wydobywający go z własnych źródeł. Z kolei gaz płynny jest nieco droższym rozwiązaniem, ale i stosunkowo wygodnym. Pozwala na zainstalowanie własnego zbiornika, dzięki czemu może być używany przy braku sieci gazowej, które nie wszędzie są dostępne. Firmy dostarczające gaz, np. BAŁTYKGAZ Sp. z o.o. oferują także instalację bądź dzierżawę zbiornika. Cena za 1 kWh wynosi około 0,5 zł. Jego wartość opałowa jest wyższa od wartości opałowej gazu ziemnego. Innym rozwiązaniem jest olej opałowy, 1 kWh może kosztować około 0,4 zł


Źródło: equi-therm.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz