poniedziałek, 2 marca 2015

Nowe wymogi dla świadectw energetycznych budynków

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków


Od 9 marca 2015 roku wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. Osoby budujące domy prywatne nie będą już musiały sporządzać świadectw energetycznych. Jednak pozostali inwestorzy planujący większe inwestycje nadal będą zmuszeni do przedstawienia bardzo szczegółowych świadectw. Ponadto, zmiany w ustawie zobowiązują ich do przeprowadzania regularnych kontroli ogrzewania i klimatyzacji.

Zgodnie z nowymi przepisami najemca, właściciel bądź zarządca będą musieli przedstawić świadectwo energetyczne, jednak tylko w przypadku sprzedaży, zbycia lub najmu budynku. Sporządzone świadectwa mają być ważne przez następną dekadę. Zmiany narzucają także wprowadzenie większej ilości danych dotyczących np. wielkości emisji CO2, procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych czy rocznego zużycia nośników energii przeliczanego na metr kwadratowy.

Powstanie centralny rejestr


Natomiast Minister Infrastruktury i Rozwoju zapowiada prowadzenie centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Będzie on obejmował wykazy m.in. świadectw, osób uprawnionych do ich sporządzania, protokołów z przeglądów grzewczych i klimatyzacyjnych oraz osób uprawnionych do ich przeprowadzania. Celem rejestru jest weryfikacja świadectw i protokołów; do kontroli będzie wybieranych losowo 250 dokumentów rocznie. Ma to także usprawnić wyszukiwanie osób, które mają prawo do wydawania świadectw energetycznych.

Źródło: wnp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz