czwartek, 26 lutego 2015

Komisja Europejska zatwierdza unię energetyczną

Integracja rynku europejskiego


Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne krajów Unii Europejskiej. Oznacza to też większą solidarność pomiędzy państwami oraz bardziej zintegrowany rynek i przejrzyste umowy. To porozumienie traktowane jest za jedno z najbardziej istotnych od czasów utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Całkowita integracja wszystkich krajów w jeden system energetyczny powinna się stać się faktem do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.


Korzyści z unii energetycznej


Strategia integracji obejmuje bardzo konkretne działania, m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i drogi przesyłuopracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, zmianę zasad dotyczących zawarcia umów z dostawcami energii. Ponadto, ma zostać zwiększona przejrzystość kontraktów komercyjnych.
Zapowiedziano też opracowanie planu strategicznego dotyczącego gazu LNG (czyli gazu skroplonego), co ułatwiłoby dostawy tego surowca do krajów Unii. Pozwoliłoby to na obniżenie cen. Komisja Europejska pragnie też współpracować z państwami członkowskimi nad umożliwieniem dostępu do alternatywnych dostawców. Takie państwa, jak Algieria, Turcja, Azerbejdżan, a także kraje Afryki i Bliskiego Wschodu miałyby szansę stać się partnerami energetycznymi Unii Europejskiej. Podkreślono także potrzebę stopniowej rezygnacji z węgla w sektorze transportowym i zwiększenie wykorzystania alternatywnego paliwaJeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zamiar przedstawić raport dotyczący postępu nad pracami. Kolejne raporty mają się ukazywać co 12 miesięcy. 

Źródło: wpolityce.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz