sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz