środa, 6 maja 2015

Polski sen o gazie łupkowym oddala się

Chevron rezygnuje


PGNiG poinformował o rozwiązaniu umowy współpracy w sprawie poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z koncernem Chevron Polska Energy Resources. Umowa była ważna tylko 13 miesięcy. Ta zmiana planów to poważny cios w polski sen o byciu potęgą gazową, przynajmniej w skali europejskiej.
W ramach współpracy wykonano odwiertu Majdan Sopocki oraz prac sejsmicznych. Rozwiązanie umowy jest zaś wynikiem wykonania zadań oraz decyzji Chevronu o zakończeniu współpracy. Powodem może być brak konkurencyjności Polski w porównaniu do innych państw. Decyzja koncernu ma jednak dość poważne znaczenie i może zachwiać pewnością mniejszych uczestników inwestycji. 

Za mało gazu


Do tej pory Polska wydała aż 100 pozwoleń na odwierty różnych koncernów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jednak prace okazały się nieskuteczne, a wydobyta ilość gazu jest zbyt mała w stosunku do przewidywań i nie przyniesie pożądanych korzyści ekonomicznych. Może to być spowodowane odmienną budową złóż gazonośnych w Polsce. Głębokość, na której znajduje się gaz, jest znacznie większa niż np. w USA, a to generuje dodatkowe koszty. Na zmiany wpływa również sytuacja rynkowa, gaz tanieje, a firmy ponownie analizują, czy jego wydobycie może przynieść korzyści.
Prawdopodobnie sytuacja polskiego gazu łupkowego nie poprawi się i kolejne firmy będą powoli wycofywać się z inwestycji.

Źróło: wnp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz