piątek, 23 stycznia 2015

Gaz wciąż lepszą opcją niż olej i węgiel

Gaz płynny lepszą alternatywą



Raport Europejskiej Agencji Środowiska, który ukazał się pod koniec grudnia 2014 roku, wskazuje, że Polska wciąż zajmuje wysokie miejsce na liście państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Jednak problem nie dotyczy tylko mieszkań i domów wykorzystujących węgiel lub paliwo olejowe, ale i gospodarstw rolnych. Do ogrzewania drobiu i trzody również wykorzystywane są te nieekologiczne źródła energii. Rozwiązaniem może być przejście na ekologiczny gaz płynny bądź skorzystanie z sieci gazu ziemnego. Innowacje te są wspierane również przez samorządy.


Jakie są jego zalety?



Zmiana z ogrzewania węglowego na gazowe jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale również i dla oszczędności właścicieli gospodarstw i mieszkańców. Gaz płynny (LPG) jest energetycznie podobny do gazu ziemnego, jednak nie jest limitowany przez zasięg rurociągów, ponieważ przechowywany jest w specjalnych zbiornikach.
LPG wytwarza znacznie mniej zanieczyszczeń niż olej napędowy, olej opałowy, drewno i węgiel. To paliwo ekologiczne i nietoksyczne. Ponadto bardziej efektywne energetycznie od paliw tradycyjnych – stwierdza Karol Gieras, dyrektor regionalny BAŁTYKGAZ Sp. z o.o., firmy dystrybuującej gaz płynny.
Kolejnym plusem jest także szybki montaż instalacji zbiornikowych. Istnieje też możliwość wykorzystania istniejącej już instalacji. Jak dodaje dyrektor regionalny BAŁTYKGAZ Sp. z o.o., gaz płynny powinien szczególnie zainteresować rolników. Łatwiej go dostarczyć na tereny, gdzie ciężko byłoby skorzystać z gazu ziemnego. Ponadto spala się bezwonnie, bez dumy i w szybkim tempie, nie emitując przy tym trujących substancji. Dzięki temu może być stosowany także w gospodarstwach ekologicznych.


Źródło: raportrolny.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz