czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz